Podem ver toda a informação em oscar.go.com
Nomeados para melhor Filme
American Hustle
Captain Phillips
Dallas Buyers Club
Gravity
Her
Nebraska
Philomena
12 Years a Slave
The Wolf of Wall Street.
Nomeados para melhor actor
Christian Bale (American Hustle)
Bruce Dern (Nebraska)
Leonardo DiCaprio (The Wolf of Wall Street)
Chiwetel Ejiofor (12 Years a Slave)
Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club).
Nomeados para melhor actor
Amy Adams (American Hustle)
Cate Blanchett (Blue Jasmine)
Sandra Bullock (Gravity)
Judi Dench (Philomena)
Meryl Streep (August: Osage County)
Best Supporting Actor
Barkhad Abdi (Captain Phillips)
Bradley Cooper (American Hustle)
Michael Fassbender (12 Years a Slave)
Jonah Hill (The Wolf of Wall Street)
Jared Leto (Dallas Buyers Club)
Best Supporting Actress
Sally Hawkins (Blue Jasmine)
Jennifer Lawrence (American Hustle)
Lupita Nyong'o (12 Years a Slave)
Julia Roberts (August: Osage County)
June Squibb (Nebraska).
Nomeados melhor Realizador
David O. Russell (American Hustle)
Alfonso Cuaron (Gravity)
Alexander Payne (Nebraska)
Steve McQueen (12 Years a Slave)
Martin Scorsese (The Wolf of Wall Street).
Best Adapted Screenplay
Richard Linklater
Julie Delphy & Ethan Hawke (Before Midnight)
Billy Ray (Captain Phillips)
Steve Coogan & Jeff Pope (Philomena)
John Ridley (12 Years a Slave)
Terence Winter (The Wolf of Wall Street).
Best Original Screenplay
Eric Warren Singer & David O. Russell (American Hustle)
Woody Allen (Blue Jasmine)
Craig Borten & Melisa Wallack (Dallas Buyers Club)
Spike Jonze (Her)
Bob Nelson (Nebraska).
Nomeados para melhor filmes de animaçao
The Croods
Despicable Me 2
Ernest & Celestine
Frozen
The Wind Rises.
Best Foreign Language Film
The Broken Circle Breakdown
The Great Beauty
The Hunt
The Missing Picture and Omar.
Best Cinematography
Philippe Le Sourd (The Grandmaster)
Emmanuel Lubezki (Gravity)
Bruno Delbonnel (Inside Llewyn Davis)
Phedon Papamichael (Nebraska)
Roger Deakins (Prisoners).
Best Film Editing
Jay Cassidy, Crispin Struthers & Alan Baumgarten (American Hustle)
Christopher Rouse (Captain Phillips)
John Mac McMurphy (Dallas Buyers Club)
Alfonso Cuaron & Mark Sanger (Gravity)
Joe Walker (12 Years a Slave).
Best Production Design
American Hustle
Gravity
The Great Gatsby
Her
12 Years a Slave
Best Costume Design
Michael Wilkinson (American Hustle)
William Chang Suk Ping (The Grandmaster)
Catherine Martin (The Great Gatsby)
Michael O'Connor (The Invisible Woman)
Patricia Norris (12 Years a Slave).
Best Makeup and Hairstyling
Adruitha Lee & Robin Matthews (Dallas Buyers Club)
Stephen Prouty (Jackass Presents: Bad Grandpa)
Joel Harlow & Gloria Pasqua-Casny (The Lone Ranger)
Best Sound Editing
All is Lost
Captain Phillips
Gravity
The Hobbit: The Desolation of Smaug
Lone Survivor.
Best Sound Mixing
Captain Phillips
Gravity
The Hobbit: The Desolation of Smaug
Inside Llewyn Davis
Lone Survivor.
Best Visual Effects
Gravity
The Hobbit: The Desolation of Smaug
Iron Man 3
The Lone Ranger
Star Trek Into Darkness
Best Music
John Williams (The Book Thief)
Steven Price (Gravity)
William Butler & Owen Pallett (Her)
Alexandre Desplat (Philomena)
Thomas Newman (Saving Mr. Banks).
Best Song
Alone Yet Not Alone (Alone Yet Not Alone)
Happy (Despicable Me 2)
Let it Go (Frozen)
The Moon Song (Her)
Ordinary Love (Mandela: Long Walk to Freedom).
Best Documentary
The Act of Killing
Cutie and the Boxer
Dirty Wars
The Square
20 Feet from Stardom.
Best Short Documentary
CaveDigger
Facing Fear
Karma Has No Walls
The Lady in Number 6: Music Saved My Life
Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall.
Best Live Action Short
That Wasn't Me
Just Before Losing Everything
Helium
Do I have to Take Care go Everything?
The Voorman Problem.
Best Animated Short
Feral
Get a Horse!
Mr. Hublot
Possessions
Room on the Broom.
Nomeados para melhor Filme
American Hustle
Captain Phillips
Dallas Buyers Club
Gravity
Her
Nebraska
Philomena
12 Years a Slave
The Wolf of Wall Street.
Nomeados para melhor actor
Christian Bale (American Hustle)
Bruce Dern (Nebraska)
Leonardo DiCaprio (The Wolf of Wall Street)
Chiwetel Ejiofor (12 Years a Slave)
Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club).
Nomeados para melhor actor
Amy Adams (American Hustle)
Cate Blanchett (Blue Jasmine)
Sandra Bullock (Gravity)
Judi Dench (Philomena)
Meryl Streep (August: Osage County)
Best Supporting Actor
Barkhad Abdi (Captain Phillips)
Bradley Cooper (American Hustle)
Michael Fassbender (12 Years a Slave)
Jonah Hill (The Wolf of Wall Street)
Jared Leto (Dallas Buyers Club)
Best Supporting Actress
Sally Hawkins (Blue Jasmine)
Jennifer Lawrence (American Hustle)
Lupita Nyong'o (12 Years a Slave)
Julia Roberts (August: Osage County)
June Squibb (Nebraska).
Nomeados melhor Realizador
David O. Russell (American Hustle)
Alfonso Cuaron (Gravity)
Alexander Payne (Nebraska)
Steve McQueen (12 Years a Slave)
Martin Scorsese (The Wolf of Wall Street).
Best Adapted Screenplay
Richard Linklater
Julie Delphy & Ethan Hawke (Before Midnight)
Billy Ray (Captain Phillips)
Steve Coogan & Jeff Pope (Philomena)
John Ridley (12 Years a Slave)
Terence Winter (The Wolf of Wall Street).
Best Original Screenplay
Eric Warren Singer & David O. Russell (American Hustle)
Woody Allen (Blue Jasmine)
Craig Borten & Melisa Wallack (Dallas Buyers Club)
Spike Jonze (Her)
Bob Nelson (Nebraska).
Nomeados para melhor filmes de animaçao
The Croods
Despicable Me 2
Ernest & Celestine
Frozen
The Wind Rises.
Best Foreign Language Film
The Broken Circle Breakdown
The Great Beauty
The Hunt
The Missing Picture and Omar.
Best Cinematography
Philippe Le Sourd (The Grandmaster)
Emmanuel Lubezki (Gravity)
Bruno Delbonnel (Inside Llewyn Davis)
Phedon Papamichael (Nebraska)
Roger Deakins (Prisoners).
Best Film Editing
Jay Cassidy, Crispin Struthers & Alan Baumgarten (American Hustle)
Christopher Rouse (Captain Phillips)
John Mac McMurphy (Dallas Buyers Club)
Alfonso Cuaron & Mark Sanger (Gravity)
Joe Walker (12 Years a Slave).
Best Production Design
American Hustle
Gravity
The Great Gatsby
Her
12 Years a Slave
Best Costume Design
Michael Wilkinson (American Hustle)
William Chang Suk Ping (The Grandmaster)
Catherine Martin (The Great Gatsby)
Michael O'Connor (The Invisible Woman)
Patricia Norris (12 Years a Slave).
Best Makeup and Hairstyling
Adruitha Lee & Robin Matthews (Dallas Buyers Club)
Stephen Prouty (Jackass Presents: Bad Grandpa)
Joel Harlow & Gloria Pasqua-Casny (The Lone Ranger)
Best Sound Editing
All is Lost
Captain Phillips
Gravity
The Hobbit: The Desolation of Smaug
Lone Survivor.
Best Sound Mixing
Captain Phillips
Gravity
The Hobbit: The Desolation of Smaug
Inside Llewyn Davis
Lone Survivor.
Best Visual Effects
Gravity
The Hobbit: The Desolation of Smaug
Iron Man 3
The Lone Ranger
Star Trek Into Darkness
Best Music
John Williams (The Book Thief)
Steven Price (Gravity)
William Butler & Owen Pallett (Her)
Alexandre Desplat (Philomena)
Thomas Newman (Saving Mr. Banks).
Best Song
Alone Yet Not Alone (Alone Yet Not Alone)
Happy (Despicable Me 2)
Let it Go (Frozen)
The Moon Song (Her)
Ordinary Love (Mandela: Long Walk to Freedom).
Best Documentary
The Act of Killing
Cutie and the Boxer
Dirty Wars
The Square
20 Feet from Stardom.
Best Short Documentary
CaveDigger
Facing Fear
Karma Has No Walls
The Lady in Number 6: Music Saved My Life
Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall.
Best Live Action Short
That Wasn't Me
Just Before Losing Everything
Helium
Do I have to Take Care go Everything?
The Voorman Problem.
Best Animated Short
Feral
Get a Horse!
Mr. Hublot
Possessions
Room on the Broom.
Comment